BESİN DEĞERLERİ

Toplam Yağ 30 g
Katı Yağ 10 g
Doymamış Yağ 0 g
Kolestrol 0 mg
Sodyum 6600 mg
Toplam Karbonhidrat 480 g
Diyet Lifi 60 mg
Şeker 40 g
Protein 80 g
A Vitamini 70 IU
B1 Vitamini 0 mg
B2 Vitamini 0 mg
B3 Vitamini 0 mg
B4 Vitamini 0 mg
B5 Vitamini 0 mg
B6 Vitamini 1 mg
B11 Vitamini 0 mg
B12 Vitamini 0 mg
C Vitamini 4 mg
D Vitamini 0 mg
E Vitamini 3 mg
K Vitamini 12 mg
Kalsiyum 730 mg
Demir 28 mg
Potasyum 1660 mg

Besin değerleri malzemenin çeşidine göre 1 Kg. , 1Lt. veya 1 paketlik ambalajlar baz alınarak hesaplanmıştır.
Tür Ekmek
Kalori 2580
Maliyet 3 TL[ Kg ]

Mevsim Dört Mevsim
Bulunurluk
Menşei
Tatlı
Tuzlu
Baharat
Acı
Ekşi

AÇIKLAMA

Çavdar, dağlık yörelerimizde yetiştirilir. Çavdar taneleri buğdaya göre daha koyu renktedir. Çavdar taneleri köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir. Tanenin kepek kısmı ayrılmadığından B vitaminleri ve madenler yönünden zengindir. Ancak, kepeğin çok olması, ekmeğin kabarma yeteneğini azalttığından iç kısmı pişmemiş görünümündedir ve nem oranı fazla olduğundan çabuk küflenebilir. Ayrıca, kepeğin çok oluşu, insan sağlığı için önemli olan kalsiyum, demir ve çinkonun kullanım oranım azaltır.

Piyasada satılan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unukatılarak yapılır. Böylece, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkisi azalır. Bu ekmekler, özellikle, kabızlıktan yakınanlar için yararlıdır. Ayrıca, yetişkin şeker hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için önerilir. Yine kanla-lannda kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür. Kabızlıktan yana sorunu olanlar için yararlıdır.
Ayrıca kan şekerini hızlı yükseltmeği için de yetişkin şeker hastalarına da önerilmektedir.
Çavdar ekmeği tok hissettirir. Kahvaltıda çavdar ağırlıklı bir beslenme uzun süreli olarak açlık hissini ortadan kaldırıyor. Yüksek lif oranı sayesinde doygunluk hissi de artıyor. Böylece daha az gıda tüketimi yapılıyor. Dolayısıyla da kilo kontrolünde ciddi biçimde katkı sağlamaktadır.

ÇAVDAR EKMEĞI TARİFLERİ

1
2

Fransız Tostu

Fransız MutfağŸı
10 1817

BENZER MALZEMELER

YORUMLAR