BESİN DEĞERLERİ

Toplam Yağ 0 g
Katı Yağ 0 g
Doymamış Yağ 0 g
Kolestrol 0 mg
Sodyum 0 mg
Toplam Karbonhidrat 50 g
Diyet Lifi 0 mg
Şeker 3 g
Protein 0 g
A Vitamini 0 IU
B1 Vitamini 0 mg
B2 Vitamini 0 mg
B3 Vitamini 0 mg
B4 Vitamini 0 mg
B5 Vitamini 0 mg
B6 Vitamini 0 mg
B11 Vitamini 0 mg
B12 Vitamini 0 mg
C Vitamini 3 mg
D Vitamini 0 mg
E Vitamini 0 mg
K Vitamini 0 mg
Kalsiyum 0 mg
Demir 0 mg
Potasyum 0 mg

Besin değerleri malzemenin çeşidine göre 1 Kg. , 1Lt. veya 1 paketlik ambalajlar baz alınarak hesaplanmıştır.
Tür Konserve
Kalori 100
Maliyet 7 TL[ Kg ]

Mevsim Yaz
Bulunurluk
Menşei İspanya
Tatlı
Tuzlu
Baharat
Acı
Ekşi

AÇIKLAMA

Kış mevsimi geldiğinde satın aldığınız domateslerin lezzeti yaz mevsimindekilere benzemez. Bu nedenle yemeklerde ve çorbalarda kullanmak istemeyiz. Kış mevsiminde kullanmak üzere ya domatesleri rendeleyerek derin dondurucuya atabiliriz (ki çok fazla yer kaplarlar) ya da kavanozlarda saklayabiliriz. Kavanozlar konserve yapımına uygun ve metal kapaklı olmalıdır. Plastik kapaklı cam kavanozlar uygun değildir.

Domates püresi yapmak için öncelikle ağustos sonu ya da eylül başında domateslerin en olgun zamanını beklemek gerekir. Bu mevsimde iri ve içi dolgun bahçe domatesi seçilir.

1. Domates püresini saklayacağınız kavanozları yıkayıp içlerini kurutun. (Bu iş için genelde evlerde biriken cam kavanozlar ve ağzı geniş şişeler tercih edilir) Şişelerin içleri mutlaka kuru olmalıdır.

2. Domateslerin dışlarını ovarak yıkayın ve sularının süzülmesi için süzgeçe koyun.

3. Eğer domatesleri el ile rendeleyecekseniz, domateslerin kabuklarının kolayca soyulması için büyükçe bir tencerede su kaynatın ve domatesleri içine atıp çıkarın. Kabukları kolayca soyulacaktır. Ancak annelerimizden de öğrendiğimiz üzere bütün vitamin kabuktadır. Bu nedenle kabuğu soymak yerine blender ile pürelemek daha uygun ve pratik olacaktır. (Bütün vitamin kabukta olmasa da, kabuk ile etli kısımın tam birleştiği noktadadır. Kabuğu ne kadar ince soyarsak soyalım, asıl işimize yarayan kısmı kaybetmiş oluruz)

4. Kabuklarını soyduğumuz ya da bıçakla lekeli kısımlarını temizlediğimiz domatesleri bir kaç parçaya ayırarak rondoya koyun ve püre haline getirerek tüm püreyi büyük ve derin bir tencerede biriktirin.

5. Ocağın altını yakarak domatesleri kaynatana kadar pişirin.

6. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve yaklaşık 10 ya da 15 dakika daha hafifçe kaynatmaya devam edin. Bu sırada tahta bir kaşık yardımı ile üzerinde biriken köpükleri alarak atın.

7. Tezgahin ya da düz bir zemin üzerine kavanozları dizmek ve eğer püre akarsa kirletmemek üzere birkaç kat kağıt serin.

8. Düz bir tabağın üzerine kavanozu koyun. (Kavanozu tabağın üzerine içine sıcak domates püresini koyduğunuzda eliniz yanmaması için koyuyoruz). Kaynayan domates püresini sıcakken, kepçe ile tencereyi karıştırarak (pürenin iri ve ağır kısımları dibe çökmemesi için) kavanoza doldurun. Kavanozdan yarım santimden daha az bir kısmı boşluk kalsın. Soğutmadan kapağını sıkıca kapatın ve etrafına bulaşan püre varsa silerek, ters çevirerek düz bir zemine koyun. Pürenin soğumaması için kavanoza doldurduktan hemen sonra kapağını kapatın ve dolum işlemine ondan sonra devam edin. (Püf noktası bunu yaparken iki kişi çalışırsanız biri doldurup biri kapak kapatabilir)

9. Ters çevrilen kavanozları bir gün boyunca hiç kıpırdatmadan ters halde bekletin.

10. Ertesi gün kavanozları çevirerek kapaklarının içine çöktüğünden emin olmak için kontrol edin. İçine çökmüş ise kış boyunca serince bir yerde saklayarak, kullanacağınız zaman açın ve kullanacağınız miktarı alarak, kalan kısmı kapağını kapatarak buzdolabına koyun. Kapağı açıldıktan sonra birkaç gün buzdolabında bekleyebilir.

DOMATES PÜRESI TARİFLERİ

1

Beyti Kebap

Türk MutfağŸı
40 1649
2

Ravioli

İtalyan MutfağŸı
60 2303
3

Mozzarella Pizza

İtalyan MutfağŸı
90 3772

BENZER MALZEMELER

YORUMLAR