BESİN DEĞERLERİ

Toplam Yağ 8840 g
Katı Yağ 0 g
Doymamış Yağ 0 g
Kolestrol 0 mg
Sodyum 0 mg
Toplam Karbonhidrat 0 g
Diyet Lifi 0 mg
Şeker 0 g
Protein 0 g
A Vitamini 0 IU
B1 Vitamini 0 mg
B2 Vitamini 0 mg
B3 Vitamini 0 mg
B4 Vitamini 0 mg
B5 Vitamini 0 mg
B6 Vitamini 0 mg
B11 Vitamini 0 mg
B12 Vitamini 0 mg
C Vitamini 0 mg
D Vitamini 0 mg
E Vitamini 472 mg
K Vitamini 0 mg
Kalsiyum 0 mg
Demir 0 mg
Potasyum 0 mg

Besin değerleri malzemenin çeşidine göre 1 Kg. , 1Lt. veya 1 paketlik ambalajlar baz alınarak hesaplanmıştır.
Tür Bitkisel YağŸlar
Kalori 8840
Maliyet 5 TL[ Kg ]

Mevsim Dört Mevsim
Bulunurluk
Menşei
Tatlı
Tuzlu
Baharat
Acı
Ekşi

AÇIKLAMA

TMO tarafından imalatı yaptırılan ve perakende olarak ülke genelindeki 150 satıs noktasında satısa sunulan rafine fındık yağının diğer bitkisel yağlarla karsılastırılması ve insan sağlığına olan faydaları asağıda yer almaktadır:

• Fındık yağının yağ asitleri bilesiminde % 80 oranında oleik asit bulunmakta olup bu oran zeytinyağı da dâhil diğer bitkisel yağların üzerindedir.

• Oleik asit; yüksek tansiyon riskini azaltmakta, kötü kolesterolü (LDL) düsürmekte, iyi kolesterolü (HDL) arttırmakta, kalp damar hastalıklarına karsı koruyucu etki göstermekte, diyabetli hastaların insülin ihtiyacını azaltmakta, kan sekerini düzenlemekte ve tümör gelisimini engelleyerek kansere karsı koruyucu etki yapmaktadır.

• E vitamini fındık yağında diğer bitkisel yağlardan daha fazla miktarda bulunmaktadır.

• E vitamininin; üreme sistemine olumlu katkıda bulunduğu, alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karsı koruyucu etki yaptığı, vücut hücrelerini koruyarak yaşlanmayı geciktirdiği, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını önlediği bilinmektedir.

• Fındık yağının yanma noktası diğer yağlardan çok daha yüksektir. Yanma ısısı 220 derece olan fındık yağı ısıya karsı en dayanıklı yağdır. Fındık yağı dısındaki diğer yağların, yüksek ısıya dayanamadığından pisirildiklerinde, (özellikle yüksek dereceli kızartmalarda) fiziksel ve kimyasal yapıları değiserek zehirli (toksik) özellikleri açığa çıkmaktadır.

• Fındık yağının, kızartmalarda kullanıldığında ortamda ve yiyecekte koku bırakmadığı, hafif ve lezzetli olması nedeniyle hamur isleri de dâhil her türlü yemek yapımında çok iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.

FINDIK YAĞI TARİFLERİ

BENZER MALZEMELER

YORUMLAR