BESİN DEĞERLERİ

Toplam Yağ 0 g
Katı Yağ 0 g
Doymamış Yağ 0 g
Kolestrol 0 mg
Sodyum 308 mg
Toplam Karbonhidrat 100 g
Diyet Lifi 9 mg
Şeker 66 g
Protein 9 g
A Vitamini 19825 IU
B1 Vitamini 0 mg
B2 Vitamini 0 mg
B3 Vitamini 0 mg
B4 Vitamini 0 mg
B5 Vitamini 0 mg
B6 Vitamini 0 mg
B11 Vitamini 0 mg
B12 Vitamini 0 mg
C Vitamini 11 mg
D Vitamini 0 mg
E Vitamini 0 mg
K Vitamini 0 mg
Kalsiyum 176 mg
Demir 5 mg
Potasyum 0 mg

Besin değerleri malzemenin çeşidine göre 1 Kg. , 1Lt. veya 1 paketlik ambalajlar baz alınarak hesaplanmıştır.
Tür Meyve Suları
Kalori 440
Maliyet 12 TL[ Kg ]

Mevsim Dört Mevsim
Bulunurluk
Menşei
Tatlı
Tuzlu
Baharat
Acı
Ekşi

AÇIKLAMA

Süratle kan yapıcı ve güç vericidir. Karaciğeri kuvvetlendirici ve mide bağırsağın çalışmasında çok faydalıdır. Hem peklik giderici hem de ishal kesicidir. Hamilelere çok faydalıdır.

Kan kaybında veya kansızlıkta suratla kan yapar.
Mide ve bağırsak kanamalarında çok faydalıdır.
Havuç, A vitamini ve bol minerali ile karaciğerin kendi,kendini tamir etmesini sağlayarak, kuvvetlendirir. Billhassa enginar ile birlikte yenirse, karaciğerden ileri gelen sarılığı giderir. Safra miktarını ve akışını artırır.
Pekliği giderir.Bunun için öğle ve akşam yemeklerde salatası yenmelidir.
Bağırsakları tedavi eder. Yara ve iltihaplarının iyileşmesine yardım eder.
İshallerde, özellikle küçük çocuklarda sık,sık görülen ishallerde faydalıdır. Bunun için 0,5 kg. havuç ince rendelenir ve bir litre suda havuç yumşayıncaya kadar kaynatılır. Sonra süzülür ve çıkan su bir litreye tamamlanır birazda tuz koyup tekrar bir miktar daha kaynatılır. Soğuyunca buzdolabında saklanır. Her seferinde çocuğun yiyeceği kadar ısıtılıp, üzerine 2-3 damla liman damlatılarak yedirilmeli ve her gün yenisi hazırlanmalıdır.
Kemik gelişmesi yavaş, dişleri çok çürüyen cılız çocuklara ve ruhi yorgunluk içinde olanlara havuç veya havuç suyu, çok fayda verir.
Havuç suyu, kanı temizler. Vucuttaki üre asidi, ürat tuzları ve benzeri yorgunluk maddelerini, idrarla dışarı atarak, romatizma,mafsallarda ürat birikmesi, kum ve taşda çok fayda verir.
Havuç bol A vitamini ile gözlerin görmesini artırır, her türlü hücrelerin çalışmasını ve yenilenmesini sağlar. Cilde temizlik ve pembelik verir. Havuç ihtiyarlamayı geciktirir.
Taze sıkılmış havuç suyu yarı, yarıya süt ile karıştırıp günde 3-5 bardak içilirse, astım, bronşıt, öksürük, ses kısıklığı ve veremde çok faydalıdır.
Havuç kalp damarlarını genişletir ve kalbi kuvvetlendirir. Kalp rahatsızlığı ve damar sertliği olanlara çok faydalıdır.
ÖNEMLİ NOT: Havuçlar çiğ ve pişmiş olarak yenilirken asla soyulmamalıdır. Temizce yıkamak yeterlidir. Havuçlar uzun süre su içersinde bırakılmamalıdır. Faydalı maddeleri su geçer ve zayi olur.

HAVUÇ SUYU TARİFLERİ

BENZER MALZEMELER

YORUMLAR