BESİN DEĞERLERİ

Toplam Yağ 4 g
Katı Yağ 0 g
Doymamış Yağ 0 g
Kolestrol 0 mg
Sodyum 20 mg
Toplam Karbonhidrat 640 g
Diyet Lifi 70 mg
Şeker 380 g
Protein 20 g
A Vitamini 7810 IU
B1 Vitamini 0 mg
B2 Vitamini 0 mg
B3 Vitamini 0 mg
B4 Vitamini 0 mg
B5 Vitamini 0 mg
B6 Vitamini 2 mg
B11 Vitamini 0 mg
B12 Vitamini 0 mg
C Vitamini 6 mg
D Vitamini 0 mg
E Vitamini 4 mg
K Vitamini 595 mg
Kalsiyum 430 mg
Demir 9 mg
Potasyum 0 mg

Besin değerleri malzemenin çeşidine göre 1 Kg. , 1Lt. veya 1 paketlik ambalajlar baz alınarak hesaplanmıştır.
Tür Kuruyemiş
Kalori 2400
Maliyet 30 TL[ Kg ]

Mevsim Dört Mevsim
Bulunurluk
Menşei
Tatlı
Tuzlu
Baharat
Acı
Ekşi

AÇIKLAMA

Taze eriğin kuru bir hale geçmesiyle birlikte besin maddeleri biraz daha yoğunlaşmaktadır. Böyle olunca da normalden 2 kat daha fazla güçlü bir besin olduğu bilinmekte ve buna göre de kuru erik, her zaman bu konuda insanlar için yararlı olmaktadır. Kalp işlevini kesinlikle korumaktadır.
Kuru erik insanların bağırsak bölgelerini yumuşatarak, hafifletir. İçerdiği lif sayesinde sindirim sistemi için kolaylık sağlar. Daha rahat sindirim sisteminizi gerçekleştirmenizde etkilidir. Barsak kanseri içinde etkili olmakta olup bu riski insanlarda azalttığı söylenmektedir.
Kuru erik sayesinde insanların beyinleri de hafifliyor ve hafızanın güçlenmesi için de yararlı oluyor. Kadınlar için de kuru erik önemlidir. Menopoz dönemi için etkili olan bu kuru erik, olumlu bir şekilde iyi gelmektedir. Aynı zamanda kalp sağlığı açısından da yararları vardır.
Kuru erik sadece yenilmez aynı zamanda komposto, pekmez, reçel, hoşaf gibi yapımlar da kullanılarak tüketilmektedir. Bir meyve kâsesi içerisinde kuru eriği satın aldıktan sonra saklama gibi bir ihtimaliniz vardır. Aynı zamanda eriğin belirli bir süre evinizde, kâsede beklemesiyle buzdolabına koyarak saklamanızda da hiçbir problem olmamaktadır. Hafıza da hatırlama güçlüğü çeken herkese kuru eriği öneriyoruz. 1 kg kadar alacağınız eriği uzun bir müddet günlük sadece bir avuç kadar tüketmeniz yeterli olacaktır.
Kuru meyvelerin çoğunda bulunduğu gibi bu kuru erikte de enerji deposu bulunmaktadır. Enerji depolamak istiyorsanız eğer kuru eriği tercih edebilirsiniz

KURU ERIK TARİFLERİ

1
3

Terkib-i Cesidiyye

Osmanlı MutfağŸı
90 2295

BENZER MALZEMELER

YORUMLAR