BESİN DEĞERLERİ

Toplam Yağ 0 g
Katı Yağ 0 g
Doymamış Yağ 0 g
Kolestrol 0 mg
Sodyum 358 mg
Toplam Karbonhidrat 715 g
Diyet Lifi 108 mg
Şeker 250 g
Protein 179 g
A Vitamini 0 IU
B1 Vitamini 0 mg
B2 Vitamini 0 mg
B3 Vitamini 0 mg
B4 Vitamini 0 mg
B5 Vitamini 0 mg
B6 Vitamini 30 mg
B11 Vitamini 0 mg
B12 Vitamini 0 mg
C Vitamini 179 mg
D Vitamini 0 mg
E Vitamini 0 mg
K Vitamini 0 mg
Kalsiyum 715 mg
Demir 29 mg
Potasyum 0 mg

Besin değerleri malzemenin çeşidine göre 1 Kg. , 1Lt. veya 1 paketlik ambalajlar baz alınarak hesaplanmıştır.
Tür Baharat
Kalori 3215
Maliyet 44 TL[ Kg ]

Mevsim Dört Mevsim
Bulunurluk
Menşei
Tatlı
Tuzlu
Baharat
Acı
Ekşi

AÇIKLAMA

Latince ismi Allivum Sativum olan sarımsak bitkisi eski dönemlerde salgın hastalıklara karşı kullanılmıştır. Eski Mısır ve Roma ‘da sarımsağın tedavi edici özellikler taşıdığı keşfedilmişti. İçeriğindeki allicin mikrop öldürücü niteliktedir. Sülfür bileşikleri sarımsak içindeki en önemli bileşiklerdir. Tedavi amaçlı olarak beyaz sarmısak kullanılmaktadır.
Sarımsağın Faydaları
• Savunma sistemini kuvvetlendirmesi en çok bilinen sarımsak faydasıdır. Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı güçlendirir.
• Antiseptik ve antibiyotik özellik taşır. Bakteri ve mantarın üremesini önler. Doğal bir antibiyotik olarak bakteri ve virüslere karşı direnç kazandırır.
• Sarımsak kullanımı kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini düşürür. İyi kolesterolü artırır, kötü kolesterolü ve trigliseritleri azaltıcı etkisi vardır. Damar tıkanıklığına karşı korur. Yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Anti-hipertansif ilaçlara benzer etki göstermekle beraber onların yan etkilerine sahip değildir.
• Sydney’deki Adelaide Üniversitesi Tıp Fakültesince yapılan bir araştırmada yüksek tansiyon sorunu olan kişilere 12 hafta süresince günde 4 defa sarımsak ekstresi verilmiş ve bu sürenin sonunda bu hastaların kan basıncının önemli oranda düştüğü görülmüştür.
• 1990′da Alman Pratisyen Hekimler Derneği tarafından konsantre sarımsak tozu kapsüllerinin kullanımıyla ilgili yapılan bir araştırma sonucuna göre sarımsak kullanımı, kolesterol düzeylerinde %12, trigliserit düzeylerinde %17 lik bir azalmayı göstermiştir.
• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu sarımsağın damar sertliğinden korunmada kullanılabileceğini belirtmiştir.
• Kan dolaşımını düzenler.
• İçerdiği antikanser maddelerle sarımsak kanser önleyici bir besindir. Doğal öldürücü hücrelerin sayısını artırmak suretiyle bağışıklık sisteminin etkinliğini artırıcı etkisi bulunur.
• Sarımsak hakkında yapılan araştırmalar prostat, bağırsak, mide kanserine yakalanma olasılığını düşürdüğünü göstermektedir.
• Dünya Kanser Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre sarımsak ve soğan bağırsak kanseri olasılığını azaltmaktadır. Açıklamaya göre bu iki besin kanser yapıcı maddeleri etkisizleştirerek tümör oluşumunu başlangıç aşamasında engellemektedir.
• Memorial Sloan Kettiring Cancer Center’daki araştırmacıların belirtiğine göre sarımsak prostat, mide, kolon, meme, cilt ve ağız kanserleri gelişimini önleyici etki göstermektedir.
• 1990 yılında sarımsakla ilgili yapılan bir kongrede günlük sarımsak kullanımının kardiyovasküler hastalıklar ve kanser olasılığını önemli ölçüde azalttığı belirtilmiştir.
• İngiltere’deki Kings College ve East of Anglia üniversitelerinin yaptığı araştırma sonucuna göre sarmısak ve soğanı günlük beslenmede düzenli olarak tüketmek eklem ağrıları ve kireçlenmeye karşı önleyici etki göstermektedir.
• Glutatyon serbest radikallerin zararlarından korunmada önemli rol oynar. Glisin, glutamin ve cystein adlı üç aminoasitten üretilir. Glisin ve glutamin gereksinimi et, balık ve tavukla karşılanır. Soğan ve sarmısak ise cystein aminoasidi bakımından zengindir.
• Sarımsağın faydaları ve kokusu içindeki kükürtten dolayıdır. Sarımsak pişirildiği takdirde kokusuyla birlikte içindeki önemli bazı maddelerin kaybolması sonucu ortaya çıkar.

SARIMSAK TOZU TARİFLERİ

1

Çin Böreği

45 1238

BENZER MALZEMELER

YORUMLAR