BESİN DEĞERLERİ

Toplam Yağ 0 g
Katı Yağ 0 g
Doymamış Yağ 0 g
Kolestrol 0 mg
Sodyum 0 mg
Toplam Karbonhidrat 250 g
Diyet Lifi 125 mg
Şeker 0 g
Protein 0 g
A Vitamini 0 IU
B1 Vitamini 0 mg
B2 Vitamini 0 mg
B3 Vitamini 0 mg
B4 Vitamini 0 mg
B5 Vitamini 0 mg
B6 Vitamini 3 mg
B11 Vitamini 0 mg
B12 Vitamini 0 mg
C Vitamini 1625 mg
D Vitamini 0 mg
E Vitamini 0 mg
K Vitamini 0 mg
Kalsiyum 3750 mg
Demir 175 mg
Potasyum 0 mg

Besin değerleri malzemenin çeşidine göre 1 Kg. , 1Lt. veya 1 paketlik ambalajlar baz alınarak hesaplanmıştır.
Tür Sebze
Kalori 1250
Maliyet 4 TL[ Kg ]

Mevsim Dört Mevsim
Bulunurluk
Menşei
Tatlı
Tuzlu
Baharat
Acı
Ekşi

AÇIKLAMA

Kekik daha çok baharat olarak kullanılmaktadır. Yağlı ve ağır yemeklerin tatlarını zenginleştirir.

Kekik hazmı kolaylaştırır. Eterli uçucu yağ; Thymol (%50 civarında), Carvacrol, Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavonlar içerir.

Şifalı bir bitki olan kekik; kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak da kullanılır. Kekik akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar için çok faydalarsağlamaktadır.

Kekiğin içeriğindeki önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir.

Kekik aynı zamanda bu bölgelerdeki bakteri oluşumunu engellemektedir. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabı için kekik çayı yapılarak içilmesi ve bu çay ile gargara yapmak faydalıdır.

Kekik iştahı açar ve sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile giderilebilir, kötü kokulu ve yumuşak dışkı normal hale gelir.

Boğmaca ve öksürük, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve bağırsak hastalıkları için karşı, çay olarak içilmesinin yanında kekik banyoları da çok faydalıdır.

Güçsüz, zayıf ve solgun çocuklara da kekik banyosu yaptırılabilir. Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenebilir, adet dönemlerindeki kramplı ağrılargeçiştirilebilir, ergenlik sivilceleri iyileştirilebilir.

Kekik çayı içimi ve kekik ile karıştırılmış bal yenmesiyle organizma güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturulabilir. Kekik tentürüfriksiyonları ile (ovarak sürme) romatizmal ağrılar, sinirselrahatsızlıklar ve organ titreklikleri tedavi edilebilir.

Sıcak kekik yastıkları ağrılı bölgenin üstüne konularak büyük rahatlıklar sağlanabilir. Bu küçük bitki yastıklarını herkes hazırlayabilir. Kekik, öksürük ve mide rahatsızlıklarına karşı başka bitkilerle karıştırılarak daha da başarılı biçimde kullanılabilir.

TAZE KEKIK TARİFLERİ

1

Baharatlı Somon Tarifi

Akdeniz MutfağŸı
50 5012
2

Kiremit Kebabı

Osmanlı MutfağŸı
150 2017
3

Somon Buğulama

Akdeniz MutfağŸı
35 965

BENZER MALZEMELER

YORUMLAR