Tarif ve Malzeme Ekleme


COOK Mutfağı’na nasıl tarif ve malzeme ekleyebilirim?

Tarif veya malzeme ekleyebilmeniz için Facebook hesabınız olması gerekmektedir. Facebook hesabınız var ise sitenin sağ üst kısmındaki “Facebook ile Bağlan” tuşuna basarak COOK Mutfağı’na giriş yapabilir ve tarifinizi ekleyebilirsiniz.

Eklediğim tarifin veya malzemenin ismini daha sonra değiştirebilir miyim?

Eklediğiniz tarifin veya malzemenin ismini daha sonradan değiştiremezsiniz. Bundan dolayı tarifin ya da malzemenin isminde bir hata yaptıysanız tarifinizi veya malzemenizi silip yeniden eklemelisiniz.

Tarifin İsmi alanının yanındaki tik ve çarpı işaretleri ne anlama geliyor?

Eğer COOK Mutfağı’nda girmek istediğiniz tarifle aynı isimde bir tarif mevcut ise çarpı işareti belirecektir. Bu durumda tarifinizi başka bir isimle kaydetmeniz gerekmektedir. Örn: Kereviz Salatası yerine Ayşenin Kereviz Salatası diye tarifinizi girebilirsiniz.

Tarif eklerken malzeme listesinde istediğim malzemeyi bulamıyor. Ne yapmalıyım?

Malzeme ekle menüsünden istediğiniz malzemeyi sisteme ekleyebilirsiniz. Malzeme eklerken gireceğiniz besin ve kalori değerlerinin gerçekliği tarifinize de yansıyacağından mümkün olduğunca detaylı bir biçimde malzemenizi sisteme kaydediniz.

Başkalarının tarifine baktığımda malzeme listesinin altında Gerekli Araçlar diye bir alan görüyorum. Ancak kendi tarifimde böyle bir alan yok. Neden?

Tarifinize malzeme eklerken o tarifin yapılması için gerekli olan mutfak gereçlerini de (Düdüklü tencere, tava vs.) malzeme adı atlında ekleyebilirsiniz, bunlar tarifinizde gerekli araçlar adı altında ayrı bir listede otomatik olarak gözükecektir.

Eklediğim tarifleri daha sonra nereden görebilirim? Bu tarifleri daha sonra düzenleyebilir miyim?

Eklediğiniz bütün tarifleri “Mutfağını Yönet -> Eklediğim Tarifler” menüsünden görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Tarifime resim ekleyemiyorum, sebebi ne olabilir?

Eklediğiniz resmin boyutu çok büyüktür. Resminizin boyutunu küçülterek eklemeniz gerekmektedir. Boyutları 550 x 550 , büyüklüğü ise 1 MB’den küçük olmalı.

Tarifime birden fazla resim ekleyebilir miyim?

Tarifinize ilk aşamada eklediğiniz ana resmin haricinde istediğiniz kadar ek-resim son aşamada ekleyebilirsiniz.

Tarifime video ekleyebilir miyim?

Youtube.com video paylaşım sitesine eklemiş olduğunuz videolarınızın linkini tarifinize ekleyebilirsiniz.

Tarifimi eklerken “Malzemeler” aşamasında aradığım malzemeyi bulamadım. Malzeme ekleme sayfasına yönlendim. Yarım kalan tarifimi nasıl bulabilirim?

Eklediğiniz bütün tarifleri ve yarım kalan tarifinizi de “Mutfağını Yönet -> Eklediğim Tarifler” menüsünden görebilir ve kaldığınız yerden düzenleyebilirsiniz.

Tarifime birden fazla video ekleyebilir miyim?

Tarifinize birden fazla video ekleyemezsiniz.

Eklediğim malzemeleri daha sonra nereden görebilirim? Bu malzemeleri daha sonra düzenleyebilir miyim?

Eklediğiniz bütün malzemeleri “Mutfağını Yönet -> Eklediğim Malzemeler” menüsünden görebilir ve istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. Malzemenizin ismini değiştiremezsiniz.

Eklediğim tarifi veya malzemeyi nasıl silebilirim?

Eklediğiniz bütün malzemeleri ve tariflerinizi “Mutfağını Yönet -> Eklediğim Tarifler-> Eklediğim Malzemeler” menüsünden görebilir ve buradan istediklerinizi silebilirsiniz. Silmeyi düşündüğünüz malzemeyi daha önce kaydettiğiniz tarifinizde kullanmış iseniz, malzemeyi silmeniz durumunda tarifinizden de silinmiş olacağından, tarifinizin malzeme bölümüne tarif düzenleme ile yeniden ekleyeceğiniz malzemeyi kaydetmeniz gerekmektedir.

Profil


Profil bilgilerime nasıl ulaşıyorsunuz?

Profil bilgilerinizi doğrudan Facebook üzerinden alıyoruz.

Profil bilgilerimi başka kimsenin görmesini istemiyorum ne yapmalıyım?

Mutfağını Yönet -> Profilim sayfasında kilit düğmesine basarsanız profil bilgilerinizi ziyaretçiler ile paylaşmamış olursunuz.

Profilimde eski ve güncel olmayan profil bilgilerim gözüküyor. Ne yapmalıyım?

Facebook üzerinden bazı bilgilerinizi siteye ilk üye olduğunuzda çekiyoruz. Bu bilgilerinizin güncelliğini yitirdiğini düşünüyorsanız Mutfağını Yönet -> Profilim sayfasından Profil Bilgilerimi güncelle butonuna bastığınız takdirde COOK Mutfağı profil bilgileriniz güncellenmiş olacaktır.

Kişisel tanıtım yazısı nedir? Bu alanı doldurmak mecburiyetinde miyim?

Kişisel tanıtım yazınız, opsiyonel olarak doldurabileceğiniz ve kısaca kendinizi tanıtabileceğiniz bir alandır. Profil sayfanızda en yukarda gözükür.

COOK Mutfağı arkadaşlarımı neye göre belirliyorsunuz?

COOK Mutfağı arkadaşlarınız Facebook hesapları ile COOK Mutfağı’na üye olmuş arkadaşlarınızdır. COOK Mutfağı üzerinden arkadaşlık talebi göndermezsiniz. Herhangi bir arkadaşınız COOK Mutfağı’na Facebook hesabını kullanarak üye olduğunda o sizin siz de onun arkadaş listesinde görünmeye başlarsınız.

Puan Sistemi


Puanlama sistemimiz aşağıdaki şekilde çalışmaktadır:

Eylem
Puan
Tarif Gezme
1
Malzeme Ekleme
10
Tarif Ekleme
25
Malzeme listesinde COOK Ürünü olan tarif ekleme
100
Eklediğinizmalzemenin başka bir üye tarafından tarifinde kullanılması
10

İsmim Mutfaktaki Üyeler sayfasında gözükmüyor ne yapmalıyım?

COOK Mutfağı’na üye oldunuz fakat puanınız sıfır ise, yani COOK Mutfağı üzerindenpuan toplayacak hiçbir işlem yapmadıysanız, adınız Mutfaktaki Üyeler sayfasında gözükmez.

Kullanıcı Seviyeleri


Kullanıcı seviyelerini neye göre belirliyorsunuz?

Kullanıcı seviyelerini puan aralıklarına göre belirliyoruz. Puan aralıkları aşağıdaki gibidir:
Seviye
Deneyim Puanı
Ziyaretçi
1-499
Amatör
500-999
Meraklı
1000-2499
Lezzet Ustası
2500-4999
COOK Şef
5000 ve üzeri

En popüler üyeleri neye göre belirliyorsunuz?

En popüler üyeler en çok deneyim puanına sahip olan üyelerdir.

En çok işlem yapan üyeleri neye göre belirliyorsunuz?

En çok işlem yapan üyeler deneyim puanından farklı olarak, kullanıcıların sitede yarattığı harekete göre hesaplanır. Bu hareketler Mutfakta Neler Oluyor? Sayfasında çıkan hareketlerdir. Tarif ekleme, malzeme ekleme, tarif gezme gibi yapılan her işlem 1 puan ile değerlendirilir.